Հատվածին ուղղահայաց և նրա միջնակետով անցնող ուղիղը կոչվում է հատվածի միջնուղղահայաց:
Թեորեմ: Միջնուղղահայացի ցանկացած կետ հավասարահեռ է այդ հատվածի ծայրակետերից:
Պետք է ապացուցել, որ AC և BC հատվածները հավասար են: Դրանում կարելի է համոզվել, եթե ապացուցեք, որ հավասար են BEC և AEC ուղղանկյուն եռանկյունները:
Ըստ միջնուղղահայացի սահմանման՝ E անկյունը ուղիղ է և AE=BE: Քանի որ CE-ն ընդհանուր կողմ է, ապա դիտարկվող եռանկյունները հավասար են՝ ըստ եռանկյունների հավասարության առաջին հայտանիշի (երկու կողմեր և դրանցով կազմված անկյուններ):
Հետևաբար, հավասար են նաև եռանկյունների ներքնաձիգները:
Անկյան կիսորդի հատկությունը
Անկյան գագաթից ելնող և այն երկու հավասար անկյունների բաժանող ճառագայթը կոչվում է անկյան կիսորդ։
Թեորեմ:Անկյան կիսորդի ցանկացած կետ հավասարահեռ է այդ անկյան կողմերից:
Ապացուցենք այս թեորեմը: Կիսորդով առաջացած եռանկյունների անկյունները համապատասխանաբար հավասար են: Իրոք, մի զույգի անկյունները հավասար են՝ ըստ կիսորդի սահմանման, մյուս զույգի անկյունները 90 աստիճան են (կետի հեռավորությունները ուղիղներից): Հետևաբար, հավասար է նաև երրորդ զույգի անկյունները (անկյունների գումարը պետք է 180° լինի):
Քանի որ դիտարկվող ուղղանկյուն եռանկյունների ներքնաձիգը ընդհանուր է (կիսորդի վրա գտնվող կողմը), ապա եռանկյունները հավասար են` ըստ եռանկյունների հավասարության երկրորդ հայտանիշի (կողմ և առընթեր երկու անկյուններ): Հետևաբար, հավասար են նաև համապատասխան էջերը:
Հարցեր ևառաջադրանքներ։
1․ Գրել միջնուղղահայացի սահմանումը։ Հատվածին ուղղահայաց և նրա միջնակետով անցնող ուղիղը կոչվում է հատվածի միջնուղղահայաց:
2․ Գրել միջնուղղահայացի հատկությունը։
Միջնուղղահայացի ցանկացած կետ հավասարահեռ է այդ հատվածի ծայրակետերից:
3․ Գրել կիսորդի սահմանումը։
Անկյան գագաթից ելնող և այն երկու հավասար անկյունների բաժանող ճառագայթը կոչվում է անկյան կիսորդ։
4․ Չփռված O անկյան կիսորդի M կետից տարված են այդ անկյան կողմերին ուղղահայացներ՝ MA-ն և MB-ն: Գտի՛ր MA-ն, եթե MB=12: Անկյան կիսորդի հատկությունից հետևում է որ AM = MB => AM = 12
5․ ABC եռանկյան AA1 և BB1 կիսորդները հատվում են M կետում: Գտնել ACM և BCM անկյունները, եթե ∠AMB=1360։
8. Ըստ գծագրի տվյալների՝ գտնել CAD և ADE անկյունները․
Ըստ անկյան կիսորդի հատկության և նրան որ CD = DE => AD կիսորդ է <A = 180 – 90 – 40 = 50 AD կիսորդ է => <CAD = <DAE = <A / 2 = 50 / 2 = 25 <ADE = 180 – 90 – 25 = 65
9. ABC եռանկյան ∠A և ∠B անկյունների կիսորդները հատվում են K կետում: Այդ կետը միացված է C գագաթի հետ: Որոշել ∠BCK-ն, եթե ∠AKB=130°-ի: x + y + 130 = 180 – 130 = 50 <A = 2y < B = 2x <A + <B + <C = 180 2y + 2x + <C = 2 (x + y) + <C = 2 * 50 + <C = 100 + <C = 180 => <C = 180 – 100 = 80 Անկյան կիսորդները հատվում են 1 կետում => CK կիսորդ է =><BCK = <C / 2 = 80 / 2 = 40
1․Նշել այն հատվածը, որը X կետի հեռավորությունն է a ուղղից։
XG
2․Հեռավորությունը a և b զուգահեռ ուղիղների միջև 19 սմ է, իսկ հեռավորությունը a և c զուգահեռ ուղիղների միջև՝ 34 սմ:
ա Որոշել b և c ուղիղների փոխադարձ դասավորվածությունը: A || B, A || C => B || C
բ Որքա՞ն է հեռավորությունը b և c ուղիղների միջև: 34 – 19 = 15
3․ T կետից ուղղին տարված են TP ուղղահայացը և TR թեքը: GEOGEBRA ծրագրով գծել գծագիրը և որոշել T կետի հեռավորությունը ուղղից, եթե ուղղահայացի և թեքի երկարությունների գումարը 32 սմ է, իսկ դրանց տարբերությունը՝ 2 սմ:
4․ Հավասարակողմ եռանկյան մեջ տարված է AM=29 սմ երկարությամբ միջնագիծը: Հաշվել M կետի հեռավորությունը AC կողմից: GEOGEBRA ծրագրով գծել գծագիրը։
2MH = 2AM 2MH = 29 MH = 29 / 2 MH = 14.5
5․ ABC հավասարասրուն եռանկյան AB և BC սրունքներին տարված բարձրությունները հատվ ում են M կետում: BM ուղիղը հատում է AC հիմքը N կետում: Որոշել AN−ը, եթե AC=50 սմ: 50 / 2 = 25
6․ ABC հավասարակողմ եռանկյան մեջ տարված է AD կիսորդը: D կետի և AC ուղղի միջև հեռավորությունը 10 սմ է: Գտեք A գագաթի հեռավորությունը BC ուղղից: <CAB = 60 <CAD = 30 AD = 2 * 10 = 20
7․ CDE ուղղանկյուն եռանկյան CE ներքնաձիգի և CD էջի գումարը 33 սմ է, իսկ տարբերությունը՝ 5 սմ: Գտեք C գագաթի հեռավորությունը DE ուղղից: CD + CE = 33 CE – CD = 5 CE = 38 / 2 CE = 19 CD = 33 – 19 CD = 14
8․ CE հիմքով CDE հավասարասրուն եռանկյան մեջ տարված է CF բարձրությունը: Գտնել ∠ECF-ը, եթե ∠D=640: 180 – 64 = 116 116 / 2 = 58 <E = <C = 58 180 – 90 – 64 = 26 <FCD = 26 58 – 26 = 32 <ECF = 32
1.Կետից տարված են ուղղին ուղղահայաց և թեք, որոնց երկարությունների գումարը 16 սմ է, իսկ տարբերությունը՝ 2 սմ: Գտեք կետի հեռավորությունը ուղղից: x = 16 – y 16 -y -y = 2 2y = 18 y = 9
2. CDE ուղղանկյուն եռանկյան CE ներքնաձիգի և CD էջի գումարը 31 սմ է, իսկ տարբերությունը՝ 3սմ: Գտեք C գագաթի հեռավորությունը DE ուղղից:
CE = 31 – DC 31 – CD – CD = 3 34 = 2CD CD = 17
3. Գտնել C կետի հեռավորությունը a ուղղից։
14 /2 = 7
4․ Գտնել B կետի հեռավորությունը AC-ից։
8 / 2 = 4 A = 60
5. Գտնել B կետի հեռավորոիթյունը a ուղղից։
6. CE հիմքով CDE հավասարասրուն եռանկյան մեջ տարված է CF բարձրությունը: Գտեք ∠ECF-ը, եթե ∠D=540: 180 – 54 = 126 126 / 2 = 63 90 – 63 = 27
7.Հավասարասրուն եռանկյան հիմքին տարված բարձրությունը 7,6 սմ է, իսկ եռանկյան սրունքը՝ 15,2 սմ: Գտեք այդ եռանկյան անկյունները:
8. ABC հավասարասրուն սուրանկյուն եռանկյան AB և AC սրունքներին տարված բարձրությունները հատվում են M կետում: Գտեք եռանկյան անկյունները, եթե ∠BMC=1400: <BMC = 140 <MBC = <MCB 180 – 140 = 40 90 – 20 = 70 C = 70 B = 70 180 – 70 – 70 = 40 A = 40
Նկարում BC=AD, BK=DP, DP⟂AB, BK⟂CD: Ապացուցել, որ AP=CK:
Քանի որ APD և CBK ուղղանկյուն եռանկյուները և հավասար էն։ Ըստ չորս երրորդ հայտանիշի AP = CK
2․ Նկարում BC=AD, BD-ն ուղղահայաց է և AB-ին, և CD-ին։ Ապացուցել, որ AB=CD:
BCD Ներ․ BC Էջ BD ABD Ներ․ AD Էջ BD AD = BC ընդանուր ABD = BDC
3․ Նկարում ∠BAC= ∠DCA, ∠CAD=∠ACB=90o: Ապացուցել, որ ∠ADC=∠ABC
<AC Կողմ․ ընդանուր էջ է <ACB և <CAD-ի համար -> Ըստ երկրորդ հայտանիշի <ACB = <CAD -> <ADC = <ABC
4․ Նկարում ∠C=∠D=90o, ∠ABC=∠DAB: Ապացուցել, որ AD=CB:
<C = <D = 90 <ABC = <DAB AB Կողմը ընդանուր է <ACB-ի և <ADB-ի համար -> Ըստ երրորդ հայտանիշի <ACB = <ADB -> AD = BC
5․Նկարում BP=CK, AP=KD, ∠APB=∠DKC=90o: Ապացուցել, որ AB=CD
<APB = <DKC = 90, BP = CK, AP = KD -> Ըստ առաջին հայտանիշի <APB = <DKC -> AB = CD
6․ ABC եռանկյան մեջ BK բարձրությունը հավասար է BC կողմի կեսին, ∠A=80o: Գտնել եռանկյան մյուս անկյունները: <A = 80 AKB = 90 <ABK = 10 BK = BC/2 = <C = 30 <C = 30 <BKC = 90 -> <KBC = 60 <ABK = 10 <KBC = 60 -> <B = 70
Թեմա՝ Ուղղանկյուն եռանկյունների հավասարության հայտանիշները։
Քանի որ ցանկացած ուղղանկյուն եռանկյան էջերի կազմած անկյունը ուղիղ է, իսկ բոլոր ուղիղ անկյունները հավասար են, ապա եռանկյունների հավասարության ընդհանուր հայտանիշների միջոցով ստանում ենք ուղղանկյուն եռանկյունների հավասարության հայտանիշներ: Այդ երեք հայտանիշներին ավելանում է ևս մի քանի հայտանիշ ուղղանկյուն եռանկյան համար:
Հայտանիշ 1 Եթե ուղղանկյուն եռանկյան երկու էջերը համապատասխանաբար հավասար են մյուս ուղղանկյուն եռանկյան էջերին, ապա այդ եռանկյունները հավասար են:
Հայտանիշ 2 Եթե մի ուղղանկյուն եռանկյան էջն ու սուր անկյունը համապատասխանաբար հավասար է մյուս ուղղանկյուն եռանկյան էջին և սուր անկյանը, ապա այդ եռանկյունները հավասար են:
Հայտանիշ 3 Եթե մի ուղղանկյուն եռանկյան ներքնաձիգն ու սուր անկյունը համապատասխանաբար հավասար են մյուս եռանկյան ներքնաձիգին և սուր անկյանը, ապա այդպիսի եռանկյունները հավասար են:
Հայտանիշ 4 Եթե մի ուղղանկյուն եռանկյան էջն ու ներքնաձիգը համապատասխանաբար հավասար են մյուսի էջին ու ներքնաձիգին, ապա այդպիսի եռանկյունները հավասար են:
Առաջադրանքներ։
1․ Լրացնել բաց թողածը.
ա) ուղղանկյուն եռանկյան ուղիղ անկյան դիմացի կողմը կոչվում էՆերքնաձիքի
բ) ուղղանկյուն եռանկյան սուր անկյունների գումարը հավասար է 60 + 30 = 90
գ) ուղղանկյուն եռանկյան մեջ 300-ի անկյան դիմացի էջը հավասար էներքնաձիքի կեսին։
դ) ուղղանկյուն եռանկյան մեծ կողմը ներքնաձիքը։
2․ ABC ուղղանկյուն եռանկյան մեջ սուր անկյուններից մեկը հավասար է 600: Փոքր էջի և ներքնաձիգի գումարը հավասար 36 սմ: Գտնել փոքր էջն ու ներքնաձիգը: 36 / 3 = 12 12 * 2 = 24 B = 30
3․ AC հիմքով ABC հավասարասրուն եռանկյան մեջ տարված է AF կիսորդը և AH բարձրությունը: Գտեք AHF եռանկյան անկյունները, եթե ∠B=1120: ∠AFH = 180 – 129 = 51 ∠HAF = 22 + 17 = 39 ∠AHF = 90
4․ Նկարում BP=KD, AP=KC, ∠APB= ∠CKD=90o: Ապացուցել, որ AB=CD:
Ըստ առաջին հայտանիշի քանի որ ABP ուղանկյուն եռանկյան էջերը հավասար էն KCD ուղանկյուն եռանկյան էջերին AB = CD:
1․Տրված է DEF ուղղանկյուն եռանկյունը: Որոշել ∡F-ը, եթե ∡E=28°-ի:
E
90 + 28 = 118 180 – 118 = 62
2․ Տրված է ADB ուղղանկյուն եռանկյունը: BC հատվածը բաժանում է DBA ուղիղ անկյունը երկու մասերի: Կազմել համապատասխան գծագիրը և որոշել ABC անկյունը, եթե CBD անկյունը հավասար է 62°-ի: 90 – 62 = 28
3․ ABC հավասարասրուն եռանկյան մեջ ∡B=30°-ի: Որոշիր AC հիմքի և սրունքին տարված AM բարձրության կազմած անկյունը:
(180 – 30) / 2 = 75 90 – 75 = 15 ∡MAC = 15
4․ ABC հավասարասրուն եռանկյան մեջ AC հիմքին տարված է BD բարձրությունը: Բարձրության երկարությունը 11.5 սմ է, իսկ սրունքը՝ 23 սմ: Որոշել եռանկյան անկյունները:
23 / 2 = 11.5 ∡A = 30 ∡C = 30 ∡B = 120
5․Եռանկյան բարձրությունները հատվում են O կետում: Տրված է, որ ∡A=50°,∡B=53°։Որոշել ∡AOB-ն:
6․ Հավասարասրուն եռանկյան մեջ տարված է բարձրություն սրունքին և հիմքին առընթեր անկյան կիսորդը: Որոշել բարձրության և կիսորդի կազմած անկյունը, եթե գագաթի անկյունը՝ ∡B=18°-ի:
7․ ABC եռանկյան ∡A և ∡B անկյունների կիսորդները հատվում են K կետում: Այդ կետը միացված է C գագաթի հետ: Որոշել ∡BCK-ն, եթե ∡AKB=131°-ի:
8․ ABC հավասարակողմ եռանկյան BC կողմի D միջնակետից տարված է AC ուղղին ուղղահայաց՝ DM-ը: Գտնել AM-ը, եթե AB=10սմ:
9․ CE հիմքով CDE հավասարասրուն եռանկյան մեջ տարված է CF բարձրությունը: Գտնել ∠ECF-ը, եթե ∠D=540: GEOGEBRA ծրագրով գծել գծագիրը։
1․Ուղղանկյուն եռանկյան սուր անկյունների գումարը հավասար է 90°-ի:
Եռանկյան անկյունների գումարը հավասար է 180°-ի, իսկ ուղիղ անկյանը՝ 90°-ի: Հետևաբար, երկու սուր անկյունների գումարը հավասար է՝ ∡1+∡2=90°
2․Ուղղանկյուն եռանկյան 30°-ի անկյան դիմացի էջը հավասար է ներքնաձիգի կեսին (ներքնաձիգը երկու անգամ մեծ է 30°-ի դիմացի էջից):
Դիտարկենք ABC ուղղանկյուն եռանկյունը, որում ∡A-ն ուղիղ անկյունն է, ∡B=30° և ուրեմն՝ ∡C=60°։ Ապացուցենք, որ BC=2AC
ABC եռանկյանը կցենք նրան հավասար ABD եռանկյունը, ինչպես ցույց է տրված վերևի գծագրում: Ստանում ենք BCD եռանկյունը, որում ∡B=∡D=60°, ուստի՝ DC=BC: Բայց DC=2AC, հետևաբար, BC=2AC
Տեղի ունի նաև հակառակ պնդումը:
3․Եթե ուղղանկյուն եռանկյան էջը հա =վասար է ներքնաձիգի կեսին (կամ ներքնաձիգը երկու անգամ մեծ է էջից), ապա այդ էջի դիմացի անկյունը 30° է:
Առաջադրանքներ։
1․Ուղղանկյուն եռանկյան փոքր անկյունը 30o է: Ընտրել ճիշտ տարբերակները:
Ներքնաձիգի հետ 30o անկյուն կազմող էջը հավասար է ներքնաձիգի կեսին:
60o դիմացի էջը հավասար է ներքնաձիգի կեսին:
Եռանկյան մեծ սուր անկյունը 60o է:
Ներքնաձիգի հետ 60o անկյուն կազմող էջը հավասար է ներքնաձիգի կեսին:
Ներքնաձիգը երկու անգամ մեծ է փոքր էջից:
Ներքնաձիգի հետ 30o անկյուն կազմում է էջերից փոքրը :
Ներքնաձիգը երկու անգամ մեծ է մեծ էջից:
2․Ուղղանկյուն եռանկյան սուր անկյուններից մեկը 45օ է: Գտնել ճիշտ պնդումները:
45օ դիմացի էջը հավասար է ներքնաձիգի կեսին:
Եռանկյան մյուս սուր անկյունը ևս 45o է:
Եռանկյան սուր անկյունները հավասար են:
Եռանկյան էջերը հավասար են:
Եռանկյունը չունի 45o-ից մեծ անկյուն:
Էջերի գումարը հավասար է ներքնաձիգին:
Եռանկյունը չունի 45o-ից մեծ սուր անկյուն:
3․Համաձայն ես արդյո՞ք ուղղանկյուն եռանկյան կողմերի վերաբերյալ բերված պնդումներին:
ա. Ներքնաձիգի կրկնապատիկը մեծ է էջերի գումարից:
ոչ
հնարավոր չէ պարզել
այո
բ. Էջերի գումարը փոքր է ներքնաձիգից:
հնարավոր չէ պարզել
այո
ոչ
4․ Տրված է DEF ուղղանկյուն եռանկյունը: Որոշել ∡F-ը, եթե ∡E=21°-ի: 90 – 21 = 69
5․ Ուղղանկյուն եռանկյան մի անկյունը 600 է, ներքնաձիգը հավասար է 12 սմ: Գտնել փոքր էջի երկարությունը:
12/2 = 6
6․ Ուղղանկյուն եռանկյան մի անկյունը 600 է, ներքնաձիգի և փոքր էջի գումարը հավասար է 18սմ: Գտնել ներքնաձիգի և փոքր էջի երկարությունը:
AC + AB = 18 AB = 2 * AC AC + 2 * AC = 18 3AC = 18 AC = 18 / 3 = 6 AB = 6 * 2 = 12
7․Տրված է DEK ուղղանկյուն եռանկյունը և նրա ∡K անկյան արտաքին անկյունը:
Որոշել եռանկյան սուր անկյունների մեծությունները, եթե ∡EKR=145°-ի
180 – 145 = 35 90 – 35 = 55
8․ A ուղիղ անկյունով ուղղանկյուն եռանկյան մեջ AB=4,2սմ, BC=8,4սմ: Գտնել ∡B-ն: 8.4 / 4.2 = 2 ∡C = 30 ∡B = 90 – 30 = 60
9․ Ուղղանկյուն եռանկյան սուր անկյուններից մեկը 60° է, իսկ փոքր էջի և ներքնաձիգի գումարը հավասար է 9 սմ-ի: Որոշիր փոքր էջի երկարությունը:
AB + BC = 9 BC = 2AB AB + 2AB = 9 3AB = 9 AB = 9 / 3 = 3
10․ABC հավասարասրուն եռանկյան մեջ AC հիմքին տարված է BD բարձրությունը: Բարձրության երկարությունը 12.5 սմ է, իսկ սրունքը՝ 25 սմ: Որոշել եռանկյան անկյունները: